zabezpieczone instalacje elektryczne

W celu ochrony układów fotowoltaicznych i podłączonych do nich urządzeń elektronicznych przed przepięciami i sprzężeniami, stosuje się specjalne ograniczniki fotowoltaika po stronie napięcia stałego, również typowe ograniczniki przepięć po stronie prądu zmiennego. Dobór nieodpowiednich ograniczników przepięć może stwarzać niebezpieczeństwo pożarowe dla sprzętów elektrycznych i elektronowych. Reguły stosowania ochrony przeciwprzepięciowej różnią się w zależności od zastosowanej ochrony odgromowej.

pomiar napięcia

Autor: greensheepred
Źródło: http://www.flickr.com
Wykorzystanie stosownej ochrony przeciwprzepięciowej po stronie AC na farmie fotowoltaicznej, zależy od układów sieci, jej rodzaju i rozciągłości, gatunku możliwych przepięć i niezbędności, również rentowności używanej asekuracji – ograniczniki do urządzeń fotowoltaicznych. Reguły jej aplikowania należy rozpatrywać w każdym wypadku oddzielnie, na bazie zasad wskazanych w normach i regulacjach.

Instalacja elektryczna okaże się zabezpieczona, jeśli w skrzynce elektrycznej umieścimy ochronnik przeciwprzepięciowy i wskazówki defektu, jakie będą sygnalizować niezbędność wymiany ochronnika.

Ograniczniki winny być poddawane cyklicznej inspekcji chociaż raz w roku, zaś pomocnicze oszacowanie należy przeprowadzić po wystąpieniu uderzenia piorunu w budynek.

Są trzy grupy urządzeń ochronnych zabezpieczających przed przepięciami pochodzenia burzowego i łączeniowego które mogą pojawić się w sieci która zasila dom. Wybierając odpowiedni ogranicznik przepięć trzeba uwzględnić maksymalne napięcie stałej pracy między przewodem fazowym i neutralnym. Znaczący jest ukształtowanie sieci, oraz trwałość udarowa związana z udarami elektrycznymi, które wywodzą się od wyładowań atmosferycznych – czytaj o ochronie przepięciowej.

Ochronnik przeciwprzepięciowy w razie potrzeby bezpiecznie przyjmie falę przepięciową i odwiedzie prąd przepięciowy do uziomu, a nie do instalacji – zamów ochronnik przepięciowy. Asekuruje nie tylko przed przepięciami w czasie burzy, lecz także łączeniowymi, które mogą wystąpić w sieci zasilającej. Wybór i wykonanie elementów ochrony odgromowej, zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej powinno się zlecić elektrotechnikowi.