Z jakich części i elementów będą się składać automatyczne układy, jakie urządzenia się w nich stosuje.

Zaawansowana pneumatyczna instalacja złożona jest z dużej ilości elementów. Jak aktualnie w większości układów bywa, kluczową rolę pełnił będzie centralny układ sterowania, tu najczęściej wykorzystuje się urządzenia programowalne, bardzo elastyczne w projektowaniu i dające bardzo duże możliwości sterowania.

Sterowniki programowalne

maszyna

Autor: RoboCup2013
Źródło: http://www.flickr.com

od jakiegoś czasu są bardzo często używane przez automatyków, dzięki nim tworzyć można rzeczywiście zaawansowane systemy sterujące. Dzięki uniwersalnym protokołom wymiany informacji i zestandaryzowanym szynom sterowniki można łączyć ze sobą w dowolny sposób, pełniąc jednocześnie najróżniejsze funkcje. Można spotkać układy, w jakich tego typu sterowników będzie powyżej setki, przykładowo mogą to być linie produkcyjne w jakiejś dużej fabryce. Lecz sam sterownik nie ma wielkich możliwości, do swojej pracy będzie jeszcze potrzebował dodatkowych elementów zewnętrznych. Jedną część z nich będą stanowić rozmaite czujniki, przy pomocy których kontroluje się stan wszystkich części układu, a później wykonywane sterowanie zgodnie z ustalonym programem.

Chcesz wiedzieć więcej na ten zajmujący temat? Zapraszamy więc na naszą następną stronę – można zobaczyć tutaj (https://effectafter.com/blog/) link i trzeba w niego wejść.

Drugi rodzaj zewnętrznych elementów współpracujących ze sterownikami stanowią rozmaite układy wykonawcze. Z reguły posiadają one cyfrowe wejście, przy pomocy jakiego otrzymują rozkazy od sterownika, a także układ wykonawczy, współpracujący z urządzeniem końcowym. Dokładnie na takiej zasadzie działa na przykład ustawnik, który wykorzystywany jest najczęściej przy różnego rodzaju siłownikach – pozycjonery pmv.

Jego podstawową rolą będzie ustalenie położenia wymienionego wcześniej siłownika dokładnie według sygnałów które dostanie w układu sterującego, z reguły wykorzystuje się do tego sygnał dyskretny, prądowy lokalizator samochodu driveoo.pl napięciowy. Tego typu wykonawczych elementów jest naprawdę dużo, dzięki czemu można sterować pracą dowolnych urządzeń o najwyższej nawet mocy. W automatycznych systemach dużą rolę spełniają także różnego rodzaju przewody, szczególnie w hydraulicznych i pneumatycznych, w nich na przykład bardzo przydatna jest zwykła szybkozłączka ( strona), pozwalająca na szybkie wpinanie i wypinanie elementu.