Wystawianie faktur w firmie

Handel jest dziedziną znaną człowiekowi już od długiego czasu. W tej dziedzinie zostało opracowanych bardzo wiele metod i strategii, niektóre z nich stosowane są do chwili obecnej. Generalnie całkiem niedługi czas temu ludzie zajmujący się sprzedażą wywnioskowali, że niezwykle istotnym elementem każdej transakcji jest jej dowód.

Z tego powodu zaczęto sporządzać różnego rodzaju dokumenty, mające za zadanie potwierdzać fakt zawarcia transakcji. W ten sposób chociażby w sytuacji chęci zwrócenia produktu konsument może przedstawić dowód, że określony produkt został zakupiony w konkretnym miejscu. Na dzień dzisiejszy główny i zazwyczaj udostępniany typ dokumentu potwierdzającego sprzedaż jest paragon. Paragony drukowane są przez zdecydowaną większość wykorzystywanych obecnie kas fiskalnych. W niewielu punktach można się aktualnie spotkać z paragonami uzupełnianymi własnoręcznie. Innym typem dokumentu transakcji jest faktura. Ogólnie faktury są bardziej szczegółowe od paragonów, najczęściej drukowane są także na bardziej trwałym rodzaju papieru. Służą one przede wszystkim do odpisywania od podatku zakupionych produktów.

Rachunkowość

Źródło: sxc.hu

Faktury tradycyjne i innowacyjneProgram do fakturowania, tak popularne rozwiązanie w dzisiejszych czasach, jest zarazem rozwiązaniem całkiem nowym. Opiera się bowiem na wykorzystaniu komputerów w punkcie sprzedaży. Na terenie Polski na przykład w wielu miejscach nadal Stosowane są kasy fiskalne, a co za tym idzie drukowane są najczęściej paragony. Jeżeli chodzi o faktury, to mogą być wypisywane ręcznie. Do tego celu należy nabyć specjalny bloczek drukowany na specjalnym papierze kopiowym. Trzeba jednak pamiętać, by na druczku zawarte były obecne stawki podatków. Bardziej innowacyjną metodą jest drukowanie faktur z komputera. Zupełną innowacją jest obecnie fakturowanie online.

Faktura z Internetu
Jako ze Internet z biegiem lat stał się środkiem przekazu niezwykle popularnym w każdej firmie, opracowano także rozwiązanie, dzięki któremu faktura tworzona jest z wykorzystaniem sieci. Można bowiem znaleźć specjalne witryny WWW, na których umieszczone są wzory faktur. Wypełnia się je praktycznie tak samo jak faktury tradycyjne na papierze, z tym że z wykorzystaniem klawiatury komputerowej. Oprócz tego taka faktura online, jak sama jej nazwa podpowiada, może być przekazana z wykorzystaniem sieci, choć istnieje również możliwość jej wydrukowania.