W jaki sposób powinno się skutecznie odprowadzać ciepło z nagrzewających się elementów?

Każdy element oraz część komputera podczas długiej pracy wytwarza ciepło, w wyniku przepływu przez nie prądu elektrycznego. Bardzo narażony na bardzo duże temperatury jest procesor nagrzewający się do nawet 50 0C. Oprócz tego należy tu ponadto powiedzieć o innych podzespołach do których należą karty graficzne, pamięci RAM, czy wiele innych elementów układu komputerowego.

komputery

Autor: Dafydd Vaughan
Źródło: http://www.flickr.com
Na rynku w danej chwili jest bardzo dużo rodzajów układów chłodzących, są to dla przykładu układy wodne, gdzie ciepło odprowadzane jest poprzez krążącą wodę o niższej temperaturze niż sam element podlegający procesowi chłodzenia, wentylator, radiator aluminiowy i wiele innych (mselektronik.pl/radiatory-i-akcesoria). W przypadku bardzo efektywnych i szybkich procesorów posiadających kilka rdzeni nie możemy zapominać o równie wydajnym chłodzeniu, ta sama sytuacja tyczy się również kart graficznych posiadających podobny układ, który nagrzewa się w także bardzo dużym stopniu. Na rynku dostępnych jest przecież kilka modeli systemów graficznych o co najmniej dwóch procesorach. Analizując rozwiązania chłodzące dostępne na rynku powinniśmy wybrać ten, który będzie dostosowany do podzespołów które posiadamy w komputerze ale również takie, które nie będą zbyt bardzo obciążać naszego budżetu. Oczywistą sprawą jest że chłodzenie cieczą wykazuje bardzo dużą skuteczność oraz znaczące obniżanie temperatury procesora nawet przy bardzo długiej pracy, lecz jest to rozwiązanie bardzo kosztowane. Świetnym przykładem dla średniej półki procesorów jest radiator aluminiowy, który bezpośrednio odprowadza ciepło z elementów płyty głównej i zintegrowany jest z wentylatorem.

Jeżeli prezentowany tekst jest dla Ciebie fascynujący, odwiedź ten link folia grzejna podłogowa, a dowiesz się większą ilość informacji, które Cię niesamowicie zainteresują.

Nie można tu zapominać o użyciu pasty termoprzewodzącej, którą powinno się nałożyć w niezbyt dużej ilości na górną część procesora (mselektronik.pl/contacts/). Chłodzenie wodą jak i powietrzem mamy możliwość stosować także na kartach graficznych, oczywiście tych większych pod względem jej rozmiarów jak i jej zwiększonej wydajności. Wielu użytkowników decyduje się ponadto na dość radykalny krok, a mianowicie podwyższanie taktowania zegara procesora a co się z tym wiąże zwiększenie jego szybkości, lecz jak wiadomo wraz ze zwiększającą się liczbą gigaherców zwiększa się też temperatura.

praca z laptopem

Autor: Libertic
Źródło: http://www.flickr.com
Każdy kto tylko decyduje się na zakup nowego niesamowicie wydajnego procesora, karty graficznej lub pamięci RAM, powinien przede wszystkim zainwestować także w chłodzenie tych podzespołów, ponieważ wraz z nagrzewaniem się zmniejsza się wydajność tych poszczególnych elementów a co za tym idzie całego komputera. Analizując koszty zakupu nie możemy pominąć w tym wypadku ceny jaką przychodzi nam zapłacić za bardzo dobry internet kozy układ chłodzący i nie jest to już istotne czy będzie to zwyczajny wentylator połączony z radiatorem, krążąca woda czy chociażby nawet zanurzenie całego sprzętu w oleju mineralnym.