W jaki sposób działają drukarki 3d ? W których branżach najlepiej się sprawdzają?

Jeszcze pewien okres czasu temu drukarki trójwymiarowe wydawały się wynalazkiem prawie jak z filmu science-fiction. Aktualnie są dostępnew ofercie wielu sklepów, a co więcej stać na nie coraz większą liczbę osób.

Oczywiście, pewnym ograniczeniem jest cena, lecz również i ona stale maleje.
wydruk 3D

Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com
Aby z takiej trójwymiarowej drukarki korzystać, należy stworzyć program z pomocą oprogramowania gatunku CAD. Następnie należy wyeksportować plik do formatu STL.

Czasem trudno jest odnaleźć istotnie unikalne źródło, zatem jeśli zaabsorbował Cię omawiany tekst, to bez wahania kliknij ten link.

To jest program stworzony do obsługi drukarki.Następnie wysyłamy ten program do urządzenia. I dopiero wtedy drukarka zacznie pracować oraz możliwe będą wydruki 3d. Zależy od tego, jak bardzo zaawansowany jest projekt, może on potrwać od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin.

W trakcie całego tego procesu urządzenie utworzy jedną warstwę, jaka posiada określoną grubość, a potem nakłada tą warstwę na dany roboczy obszar. Po tym nakłada kolejną, aż do utworzenia zaprojektowanego. Ale to nie wszystko, gdyż dzięki takiej drukarce możemy skanować przedmiot, który potem zostanie wydrukowany. Jednak wymaga to dokupienia specjalnego skanera. Drukarki 3d stosuje się najczęściej do tworzenia prototypów oraz modeli w przemyśle i tych większych firmach – sprawdź jak działa szybkie prototypowanie.
W codziennym życiu dają szansę, żeby stworzyć spersonalizowane i unikatowe projekty, w których nieważna jest ilość, lecz właśnie ich unikalność. Tworzonych jest coraz więcej portali online, które dają szansę na zaprojektowanie, a potem wydrukowanie przedmiotóww pojedynczych egzemplarzach.

Należy jednak nie zapominać, iż te drukarki nie dają rady utworzyć przedmiotów o skomplikowanych wyglądach albo na przykład składających się z kilku różnych substancji.