W dzisiejszych czasach coraz większa liczba rodaków zalicza się do wyższej klasy średniej, która może sobie pozwolić na nietypowe oszczędzanie

Jeszcze kilkanaście lat temu, po upadku komuny, większość Polaków ledwo radziła sobie finansowo. Były to ciężkie czasy. Jednak teraz, kiedy sytuacja jest lepsza i spora ilość rodaków posiada dobrą pracę, nadszedł w reszcie moment na intensywniejsze wydawanie środków (co wspiera gospodarkę), ale również na konstruktywne oszczędzanie.
Nadal duży odsetek ludzi trzyma środki na lokatach w banku.

problemy

Autor: Daniel Kruczynski
Źródło: http://www.flickr.com

Problem jest w tym, że nie zawsze się to opłaca, ponieważ inflacja zjada lwią część odłożonych procentów. Dlatego coraz częściej Polacy interesują się funduszami inwestycyjnymi czy akcjami. Fundusze inwestycyjne otwarte są na teraz najbardziej popularną formą inwestycji własnych pieniędzy w Polsce. Wydaje się to być w miarę pewny sposób na to, by pomnażać własne oszczędności. Otwarty oznacza po prostu tyle, że każdy może do niego przystąpić (osoba fizyczna czy firma), czyli w każdym momencie może środki włożyć, ale też wycofać. Z tego powodu portfel inwestycyjny funduszu bywa przeliczany i podawany do wiadomości codziennie. Osoby, które zainwestowały w konkretny fundusz swoje pieniądze, pragną wiedzieć, jakie przynosi on zyski. Działanie funduszy jest zgodne z prawem UE, więc pieniądze (polecany kantor Intraco z Warszawy) mają prawo być inwestowane na terenie całej Wspólnoty.

Fundusze inwestycyjne otwarte uniemożliwiają zamrożenie nazbyt dużych środków na dłuższy czas, ponieważ akcjonariusze mają prawo (zobacz http://www.adwokatchojka.pl/sprawy-karne.html) w każdym momencie wycofać swoje pieniądze.