Przy rozliczaniu podatków wyjątkowo ważną kwestią jest dobranie odpowiedniego formularza, warto więc wspomóc się Internetem.

Wybór odpowiedniego druku pit nierzadko jest wyjątkowym wyzwaniem. Przepisy podatkowe to na tyle skomplikowana sprawa, że nawet specjaliści mają z nią problemy. Najpierw warto ustalić, jaki jest rodzaj formularza, który mamy obowiązek wypełnić.

Przykładowo, podatnicy zarządzający jednoosobową działalnością gospodarczą rozliczaną ryczałtowo wypełniają pit 28. Aczkolwiek jeśli ta działalność związana jest z rolnictwem, ten druk już ich nie dotyczy. Jeżeli zbyliśmy mieszkanie, to w takim wypadku wypełniamy pit 39, podczas gdy pit 38 przeznaczony jest dla podatników, którzy sprzedali prywatne papiery wartościowe. Warto też mieć świadomość, że formularza pit 28 nie można rozliczyć razem z małżonkiem albo żoną. Odstępstwem od tego jest wynajem albo dzierżawa prywatna – wtedy mamy możliwość rozliczenia przychodów razem z małżonkiem lub jako osoba, która samotnie wychowuje nieletniego. Podatnicy składający pit 28 mogą też przekazać jeden procent swego zobowiązania podatkowego na rzecz dowolnie wybranej organizacji charytatywnej.

podatki

Autor: Dave Dugdale
Źródło: http://www.flickr.com

Oczywiście jedną z najprostszych i najmniej problemowych metod złożenia pitu jest wykorzystanie oficjalnej witryny Ministerstwa Finansów. Jeżeli nie znamy adresu, wystarczy wstukać w wyszukiwarce odpowiednie hasło i powinniśmy otrzymać wynik, który pozwoli nam wejść na stronę, na której dowiemy się, w jaki sposób można złożyć pit 2016 online, tutaj – jak rozliczyć PIT 2016 onine?.

liczba zeznań podatkowych składanych przez sieć rośnie co roku, jednak wciąż nie każdy wie, iż da się w taki sposób rozliczyć zeznanie podatkowe. Jest to wyjątkowo komfortowe, bo specjalistyczny skrypt sam uzupełni odpowiednie ramki i wyliczy za nas należny podatek.

Jeśli zaciekawił Cię ten tekst, spójrz na treść znajdujące pod tym linkiem, znajdują się tam podobne wiadomości, które będą dla Ciebie interesujące.

Korzystanie z oficjalnej witryny Ministerstwa pozwala także przesłać wypełniony formularz momentalnie do właściwego urzędu, zajmie to maksymalnie kilka chwil, więc pozwoli nam oszczędzić sporo czasu, który w innym wypadku zmarnowalibyśmy tkwiąc w kolejce w urzędzie pocztowym. Tak więc, jeżeli pragniemy rozliczyć, przykładowo, pit 2016 online, siedząc wygodnie przed monitorem w swoim mieszkaniu, to mamy taką możliwość i nie warto jej się bać, ponieważ korzysta z niej bardzo dużo osób.