Odwrócona hipoteka – kiedy jest to odpowiednie rozwiązanie?

W ostatnich latach coraz znaczniejsza popularnością cieszą się kredyty, które mnóstwa osób określa jako odwrócona hipoteka. Czym tak rzeczywiście będzie ten sposób szybkiego pozyskania pieniędzy? Dla których osób jest on przeznaczony a jak korzystniej unikać tego obrotu sprawy? Czemu nie ciągle należy korzystać z możliwości zorganizowania sobie dodatkowego dochodu, gdy może posiadać to dla nas poważne konsekwencje?

Odwrócona hipoteka polega na takim, że bank lub inna instytucja finansowa przejmuje na własność nieruchomość należącą do jej dotychczasowego właściciela. W zamian dotychczasowy właściciel nieruchomości otrzymuje pieniądze dożywotnio – będzie to tak zwana dożywotnia renta.
Chociaż jest to sposób na pozyskanie dodatkowych funduszy, jaki zwłaszcza seniorom będzie niezwykle potrzebny, to nierzadko te wyjście jest niezwykle nieopłacalne dla właściciela nieruchomości. Niestety, osoby starsze, dla jakich przeznaczona będzie tą oferta, nie będą zwykle świadome konsekwencji zawarcia tej umowy. Chociaż w wyniku sfinalizowania tego rodzaju transakcji senior opieka nad osobą starszą gdańsk otrzymuje pieniądze, to jednak jest to zwykle znikoma część środków, które uzyskałby, gdyby zdecydował się na sprzedaż nieruchomości.
Dlatego również dużo osób czuje się kompletnie oszukanych przez przedsiębiorstwa prowadzące tego typu działalność gospodarczą. Niestety, niezwykle trudno jest ostrzec osoby w zaawansowanym wieku przed różnymi naciągaczami. Seniorzy są albowiem z reguły dosyć ufni i będzie to zdecydowanie wielkie źródło kłopotów.
renta dożywotnia

Autor: Bosch
Źródło: Bosch
Czy są przypadki, w których te rozwiązanie ma sens? Otóż, dożywotnia renta czasami potrafi okazać się rzeczywiście najlepszym rozwiązaniem.

W wypadku, gdy senior jest samotny i nie posiada żadnych krewnych, którym mógłby przekazać nieruchomość, te rozwiązanie z sytuacji naprawdę ma sens. Dzięki pieniądzom z odwróconej hipoteki potrafi on bowiem pozwolić sobie na życie na rzeczywiście dobrym poziomie i zagwarantować wszelkie dobra, na które nie stać zazwyczaj ludzi starszych.