Nowatorska technologia drukowania. Poznaj ją dokładnie i przekonaj się, ile możliwości można zyskać

Nowatorskie trendy w technologii bez przerwy docierają w naszą codzienność. Korzystamy z niezliczonej ilości innowacji, których tajemnic producenci strzegą bardzo skrupulatnie. Jedną z takich tajemnic jest druk przestrzenny (czyli 3D). Znaczna gama ewentualnych zastosowań (od rolnictwa, przez przemysł aż po medycynę) zachęca coraz więcej do inwestowania w taki model drukarki. Co to jest, jak działa?

Drukowanie 3D

Autor: TANAKA Juuyoh (田中十洋)
Źródło: http://www.flickr.com
Od wielu lat, dzięki dokładności tego rodzaju urządzeń, wykorzystuje się je do tworzenia skomplikowanych produktów. Protezy, prototypy, elementy pozostałych przedmiotów oraz różne wymyślne ozdoby do naszych mieszkań mogą być zrobione właśnie za pomocą takich drukarek. W medycynie coraz częściej wykorzystuje się drukarki laserowe, jakie w sproszkowanym materiale mają wypalać przygotowany w programie model bryły. Dzięki temu dokładność wykonania jest bardzo spora. Ten typ drukarek stosują także branże, gdzie od dokładności i solidności zależy działanie całego mechanizmu.

Z kolei fascynaci w domowym zaciszu używają drukarek, warstwa po warstwie nanoszących materiał (filament, przeważnie w postaci dość cienkiego drutu) tworząc przestrzenną bryłę. Najczęściej stosowanymi filamentami są w takiej sytuacji PLA, ABS i PVA. Na naszym rynku coraz więcej producentów wdraża do swoich sklepów ten właśnie produkt.

Wartość drukarek 3D waha się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Te mniej skomplikowane, które z powodzeniem jesteśmy w stanie wykorzystywać we własnych domach, nie zabierają dużo miejsca. Ich cena nie jest zbyt wysoka szczególnie, jak część pracy podczas złożenia urządzenia, zrobimy samodzielnie.

Nietypowe kształty, unikalne części urządzeń, interesujący pomysł na gadżet dla dzieci? – nie ma problemu! Wydruk 3D jest rozwiązaniem wielu nietypowych problemów. Również pozostałe pomocne technologie, jak skanowanie 3D są czymś powszechnym, możemy z nich korzystać, by osiągnąć prawdziwe rezultaty. To co jeszcze parę lat wcześniej zdawało się nierealne w dzisiejszych czasach jest osiągalne praktycznie dla wszystkich. To świetna wiadomość dla każdego z nas, bo mamy większe możliwości, jesteśmy w stanie korzystać z rozwiązań, jakie upraszczają życie, a o których nasi rodzice mogli tylko pomarzyć. Na pewno już niedługo w każdym mieszkaniu będzie drukarka 3D.