Na czym polega zawód sądowego komornika?

Hasło „komornik” u wielu ludzi wywołuje nierozkoszne skojarzenia, a gdy słyszą: „prawo egzekucyjne” – dostają gęsiej skórki. Na nieszczęście zawód komornika nie jest ani prosty do realizowania, ani rozkoszny.

Komornik (www.komornikolesno.pl/) sądowy to fach prawniczy, stąd też upoważnienia możesz uzyskać wyłącznie będąc publicznym funkcjonariuszem, jaki legitymuje się wyższym wykształceniem administracyjnym lub prawniczym. Dzięki temu komornik będzie osobą zaufania publicznego, a również ma całkowitą wiedzę na temat prawa, zapewniającą mu wykonywanie zawodu. Upoważnienia komornika może zdobyć wyłącznie osoba z wyższym wykształceniem, która zakończy dwuletnią aplikację.

Czujesz, że ten artykuł był interesujący, ale musisz mieć więcej wątków. Nie czekaj – wejdź w poniższy link i kliknij po źródło.

Taki urzędnik w czasie wykonywania swojego zawodu za każdym razem musi legitymować się odznaczeniem wydanym przez Krajową Radę Komorniczą. Egzekutora wiąże tajemnica zawodowa, która zabrania mu ujawniania informacji związanych z pracą osobom trzecim, chociaż nie tyczy się ona stron postępowania. Egzekutor sądowy ma także zadanie utworzenia oraz prowadzenia biura. Robota egzekutora sądowego polega na realizowaniu orzeczeń sądowych, które mają na celu odebranie długu. Jego uprawnienia obejmują egzekucję należności pieniężnych jak też niepieniężnych, natomiast zakres działań urzędowych wyznaczają właściwe przepisy prawa. W każdym działaniu komornik sądowy z Wrocławia zawsze musi stosować się do wskazanych procedur.

zakupy

Autor: jenny downing
Źródło: http://www.flickr.com

Należy mieć na uwadze, iż upoważnienia komornika sądowego umożliwiają mu wykonywanie swych obowiązków wbrew woli dłużnika. Dlatego też umotywowane jest tu wtargnięcie do mieszkania, a także obadanie rzeczy zadłużonej osoby. Za dowolne utrudnianie działania egzekucyjnego grozi kara grzywny.

Z kolei komornik za szkody wyrządzone działaniem nieadekwatnym z prawem odpowiada sam, a nawet w przypadku znacznego naruszenia przepisów prawnych ten urzędnik traci własne uprawnienia komornika. Skonfiskowane rzeczy trafią na licytacje komornicze.