Kim są „krokodylki” i jakiego rodzaju są sposoby radiokomunikacji?

Istnieje wiele sposobów na porozumiewanie się na większe albo mniejsze dystanse. Do tego celu można wykorzystywać nie tylko telefony stacjonarne lub też komórkowe, ale także różnorodnego rodzaju radiostacje.

Mogłyby zostać one wykorzystywane przez osoby prywatne, podmioty gospodarcze czy też służby mundurowe, przy czym dostęp do wykorzystywanych przez nie częstotliwości jest zabroniony.
Najpopularniejszymi urządzeniami dostępnymi na rynku są radia CB. Pozwalają one cywilom na komunikację drogą radiową bez konieczności uzyskiwania specjalnych pozwoleń. Radia CB są najczęściej stosowane przez kierowców samochodów osobowych albo ciężarowych.

Podobnie interesujący tekst znajdziesz pod tym linkiem (https://www.poscontrol.pl/serwis-kas-fiskalnych-bielsko-zywiec-cieszyn/) – zobaczysz, że jest bardzo atrakcyjny, zatem zobacz go.

Co ciekawe, ludzie ci stworzyli nawet swój swoisty język, dzięki czemu mają oni możliwość m.in. w łatwy sposób odróżnić kierowców z większym lub mniejszym stażem. Przykładem mogłyby być „krokodyle”, czyli funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego. Na podobnej zasadzie działają również radiotelefony przenośne PMR, które są idealne do pracy w promieniu do 1 km. Są często wykorzystywane przez spółki telekomunikacyjne do prowadzenia rozmów przy czynnościach dotyczących montażu okablowania między różnymi pokojami, budynkami czy operatorem żurawia.

W pełni zautomatyzowany system grzejny Thermalint firmy Thermaflex

Autor: Thermaflex
Źródło: Thermaflex
Sprzęt do druku
Poza tym funkcjonuje radiokomunikacja amatorska, czyli prowadzenie rozmów na pasmach, do których dostęp wymaga licencji. Osoby, które komunikują się przy pomocy tego typu radiostacji określa się kolokwialnie jako „krótkofalowcy”. Mogą oni wykorzystywać o wiele większą ilość pasm niż posiadacze urządzeń PMR.

Należy wspomnieć jeszcze o innym sposobie, którym jest radiokomunikacja specjalistyczna. Nie mają prawa wystąpić w niej żadne niedociągnięcia. Z tego typu formy korzystają m.in. takie służby jak policja czy straż pożarna.