Kim jest tajemniczy klient i na czym polega jego praca?

Co jakiś czas w ogłoszeniach o pracę możemy spotkać się z pracą tajemniczego klienta. Jest to zajęcie, które nie jest dobrze znana szerszej grupie ludzi. Na czym zatem może ona polegać? Co należy do zasadniczych zadań takiej osoby?

Zakupy

Autor: iStock
Źródło: iStock
Tajemniczy klient jest pracownikiem, który najmowany jest w celu sprawdzania, jak wygląda obsługa w punktach sprzedażowych, salonach oraz innych punktach, w których mamy do czynienia z osobami odpowiedzialnymi za zachęcenie klienta do zakupu danego produktu.

Kompetentna osoba, która jest zatrudniona na stanowisku tzw. tajemniczego klienta odpowiada za przeprowadzenie anonimowej kontroli, która ma dać odpowiedź na najważniejsze pytanie, czy sprzedawcy postępują wedle ustalonych wytycznych, które były im przedstawiane na specjalnych szkoleniach. Tajemniczy klient (dowiedz się: ) przeważnie wchodzi w postać normalnego klienta, ale w przeciwieństwie do niego zwraca on uwagę na detale, które dla gro ludzi nie są istotne. Z reguły posiada on specjalnie opracowany kwestionariusz, na którym ma wypunktowane, jakie zachowania powinny przejawiać się u sprzedawców. Wbrew pozorom jest ich kilkanaście, i każde musi mieć miejsce podczas obsługi klienta.

Jeżeli poszukujesz dodatkowych danych na analizowany w tym serwisie problem, to zapewne znajdziesz więcej pod linkiem.

Rolą tajemniczego klienta jest ich wychwytywanie. Do jego zadań należy też przedstawienie opinii na temat tego, co zastał w sklepie. Punktowana jest czystość punktu sprzedażowego, a nawet wygląd sprzedawcy. Wszystko w dzisiejszych czasach ma duże znaczenie.

Każde badania marketingowe (zobacz: na tym portalu) zwracają uwagę na to, że dobrze wykonane szkolenie z branży obsługi klienta daje pożądane efekty, które w perspektywie przełożą się na znaczne zyski ze sprzedaży. Potwierdzają to specjalne badania, które mają na celu zweryfikowanie poziomu zadowolenia klientów. Są one wykonywane w miarę systematycznie, w celu sprawdzania aktualnych preferencji zauważanych na rynku. Na jego podstawach bardzo często tworzone są raporty, które mają wpływ w dużym stopniu na nową strategię sprzedaż a także reklamy. Wszelkie badania marketingowe jak zatem możemy zauważyć mają duże znaczenie w bardzo wielu przypadkach i dlatego też przykłada się do nich olbrzymią wagę.