Jakie zalety posiadają konsolidacyjne kredyty, z jakich powodów warto o nich pomyśleć w celu zmniejszenia zobowiązań.

Jeszcze całkiem niedawno bankowe kredyty były bardzo łatwe do otrzymania. Wystarczyło pokazać dowód osobisty, powiedzieć ile się zarabiało i można było dostać faktycznie sporą sumę. Lecz tego typu dostępność kredytów sprawiła też, że niektóre osoby zaczęły wpadać w spiralę zadłużenia.

Kolejny produkt nie był trudny do otrzymania, więc się go brało, bez przemyślenia, jak wszystko będzie spłacone. I okazywało się nagle, że tych kredytów, rat i debetów do spłacania robiła się taka ilość, że coraz trudniej je było wszystkie płacić, a zobowiązania zaczynały wynosić niemałą część zarobków. Wiele osób jest również w tego typu sytuacji, że brało kredyty, gdy warunki nie były zbyt korzystne. W rezultacie ich kredyty zwyczajnie są drogie, gdyż mają wysokie oprocentowanie.

kredyt

Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com

W każdym z tych przypadków można pomyśleć o niezwykle wygodnym rozwiązaniu w celu ograniczenia wysokości rat, jakim jest kredyt konsolidacyjny . Takie kredyty cieszą się obpieniądze (zobacz pożyczka prywatna pod zastaw nieruchomości)oraz większą popularnością wśród konsumentów, ponieważ rzeczywiście pozwalają na spore zredukowanie miesięcznych obciążeń. A w wielu przypadkach będą również dawać duże oszczędności w końcowych kosztach wszystkich pozaciąganych kredytach, szczególnie jeśli ich zabezpieczenie będzie stanowić hipoteka.

Konsolidacyjne kredyty są popularne z kilku istotnych powodów. Po pierwsze redukują kwotę miesięcznych zobowiązań, czasami dość znacznie. Niekiedy wiąże się to z wydłużeniem spłaty kredytu, przez co będzie można łatwiej zarządzać wydatkami na co dzień. Poza tym po konsolidacji do spłacania będzie tylko jedna rata na miesiąc, a nie kilka porozrzucanych po różnych terminach. Po pierwsze prościej wówczas o tym pamiętać, a poza tym lepiej jest kontrolować swoje wydatki. Co ważne, przy takich kredytach da się konsolidować różne zobowiązania. Mogą to być nie tylko inne kredyty (kredyt obrotowy dla nowych firm) i pożyczki gotówkowe, lecz również karty kredytowe oraz linie debetowe. Dzięki temu da się w jednym kredycie łączyć kilka innych produktów, a wszystko zakończone jedynie jedną ratą do opłacenia. Banki proponują aktualnie dwa typy kredytów konsolidacyjnych, różniących się pomiędzy sobą długością okresu spłaty i wysokością odsetek.

Przy mniejszych kwotach klienci wybierają jednak częściej kredyt bez zabezpieczeń, za to przy wyższych zobowiązaniach do skonsolidowania dużo bardziej będzie się opłacał będzie kredyt pod hipotekę nieruchomości. Przede wszystkim można będzie dostać dużo dłuższy czas kredytowania, nawet do dwudziestu pięciu lat. Poza tym, że zabezpieczeniem będzie jakaś nieruchomość, to końcowe oprocentowanie tego typu produktów będzie sporo niższe.