Gromadzenie wody opadowej – w jaki sposób się to robi?

Zmiany klimatyczne i coraz większe potrzeby doprowadzają to tego, że pomniejszają się zdroje wody pitnej. Jednym ze z rozwiązań szczędzenia wody jest zbieranie i zastosowanie w domu, również na działce wody deszczowej. Wiele wody można zaoszczędzić, stosując deszczówkę zbieraną z dachów budowli na działce, pod warunkiem że nie są one przykryte eternitem ani papą.

Używając deszczówkę, można obniżyć pobór wody wodociągowej o połowę. Najłatwiej jest podstawić pod rynnę pojemniki na wodę, a później przy użyciu pompy zdobywać zebraną w niej wodę do podlewania ogrodu. Nabędziesz je tutaj: z pojemnikami na wodę.

W sprzedaży są specjalne filtry, jakie bez trudu instaluje się na rynnie, czy też u jej ujścia, skąd woda prowadzona jest do zasobnika. Zaopatrzone są one w zabezpieczenia przelewowe, nie ma więc ryzyka, że jej nadmiar spłynie z pojemnika na działkę.

Bardziej zaawansowany sposób pozyskiwania i spożytkowania deszczówki to instalacja układu nagromadzania wody opadowej. Woda gromadzona jest w pojemniku, zwykle zakopanym w ziemi opodal budynku. Jego wymiar winna być dopasowana do wielkości połaci dachu, z którego woda będzie gromadzona.

zielony zbiornik na deszczówkę

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com

Producenci proponują duży zasięg objętości i modeli zasobników. Są to zbiorniki na wodę deszczową podziemne i naziemne, także gotowe rozwiązania systemowe do składowania i spożytkowania wody deszczowej. Zasobniki naziemne służą do nagromadzania wody z przewodów spustowych odprowadzających wodę z rynien na zewnątrz budynku. Zasobniki różnią się konstrukcją, kształtem i wytrzymałością. Szeroki wybór zasobników, dostępnych na kingspanenviro.com, zezwala przystosować rozstrzygnięcie do przeróżnych funkcji.

Woda opadowa jest miękka, bowiem zawiera mało jonów magnezu i wapnia. Woda opadowa, poza spożytkowaniem w ogrodzie, nadaje się również do prania. Zastosowana w spłuczce nie pozostawia kamiennego nalotu. Ponieważ w jej skład wchodzą mieszanki słabych kwasów, pobudza korozję metali.

Jeżeli uważasz, że wiadomości opublikowane w tym tekście są warte Twojej uwagi, kliknij tu – ten użyteczny portal (https://mdlabels.pl/oferta/etykiety/etykiety-termiczne/) też Cię zaintryguje!

Wypada ją więc magazynować w zasobnikach z tworzyw syntetycznych. Odpowiedniej jest, gdy rury, którymi jest doprowadzana do zbiorników, są wykonane z tworzywa sztucznego.