Elementy potrzebne w harcerstwie

Harcerstwo jest grupą na dzień dzisiejszy ciągle popularną w Polsce. Grupuje ona dzieci i młodzież, osoby, które chcą zyskać nowe umiejętności – w szczególności takie, których najczęściej nie można zdobyć w szkole. Są takie drużyny, do jakich można zapisywać dzieci już w wieku przedszkolnym. Poza tym zazwyczaj na pierwsze zbiórki chodzą siedmiolatki i dzieci w podobnym wieku. Osoby nowe w harcerstwie, które nie mają jeszcze 10 lat, określane są mianem zuchów.

Generalnie w Polsce funkcjonują dwie duże organizacje harcerskie, do których można się zapisać. Różnią się one do pewnego stopnia zabarwieniem ideologicznym, w jednej z nich przykładowo większy nacisk kładzie się na sprawy religii. Inne są też naszywki harcerskie i pozostałe znaki, które są oznaczeniem przynależności do określonej organizacji. Oprócz tego dużo aspektów jest wspólnych, zwłaszcza jeżeli chodzi o sprzęt obozowy.
Odzież

skaut

Autor: east_mountain
Źródło: http://www.flickr.com

Tym, co od razu odróżnia członków harcerstwa na tle grupy rówieśników, jest charakterystyczny ubiór. Mundurki harcerskie sklep to w pierwszej kolejności określony mundur. Kolor części munduru oraz wygląd konkretnych jego części zależy przede wszystkim od organizacji, do której się należy. Bluzy mundurowe występują więc w takich kolorach jak szary, ciemnozielony lub błękit. Ponadto w zależności od okazji i wykonywanej funkcji dopasowuje się rozmaite nakrycia głowy, na przykład kapelusz czy rogatywkę (sprawdź – wyposażenie harcerza – sklep online). Mundury dziewczęce trochę różnią się od chłopięcych wyglądem, a przede wszystkim tym, że zamiast spodni przewidziane są charakterystyczne, dopasowane do bluzy spódnice.

AkcesoriaOprócz samych ubrań i obuwia, dla członków harcerstwa przewiduje się także odpowiednie wyposażenie (odnośnik do sklepu). Są to przykładowo rozmaite dodatki do munduru, które mają różną symbolikę. Zaliczają się do nich naszywki, sznury i inne dodatki. Część z nich uzyskuje się z czasem, w miarę uzyskiwania konkretnych sprawności harcerskich. Do typowego wyposażenia każdego członka harcerstwa należy także tak zwana finka, czyli rodzaj noża przydającego się w wielu różnych sytuacjach. Finki harcerskie można kupić w wielu miejscach, bez wątpienia najlepszym z nich jest składnica harcerska.