Domena internetowa – czym jest, jak dużo kosztuje oraz gdzie wolno ją kupić?

Planując założenie strony www bądź firmy w Necie niezbędne jest posiadanie domeny internetowej. Domena internetowa to nazwa, pod którą znajduje się Twoja strona internetowa, na przykład „mojafirma.pl”. Jeżeli odpowiednio napiszesz do wyszukiwarki internetowej nazwę domeny i wciśniesz Enter, otworzy się strona, którą wizualizuje właśnie ta domena. Domeny określają również adres poczty elektronicznej, na przykład jankowalski@mojafirma.pl. Posiadanie domeny jest konieczne, jeśli potrzebujemy funkcjonować w Internecie.

korzystanie z internetu

Autor: Kevin Jarrett
Źródło: http://www.flickr.com
Wyróżniamy parę typów domen, które mogą posiadać różne końcówki. Teraz wyróżniamy takie końcówki jak pl., com., com.pl, eu., i także końcówki nietypowe. Końcówki domen rozdzielają się na końcówki ogólnoświatowe, czyli międzynarodowe, polskie i funkcjonalne. Koszt domeny może być różnorodny, niezmiernie dużo zależy od tego, którą końcówkę wybierzemy, a także z jakiej propozycji skorzystamy. Firmy które zajmują się sprzedażą domen posiadają zróżnicowaną ofertę, poniektóre ceny mogą być wyższe, inne zaś niższe oraz bardziej atrakcyjne.

Chcąc zakupić domeny, należałoby poznać się chociaż z czterema – pięcioma propozycjami różnorodnych firm. Niemało firm proponuje mniejsze opłaty na pierwszy rok użytkowania domeny, bowiem pożądane byłoby pamiętać, iż domeny powinno się regularnie, co roku przedłużać. Domeny krajowe kosztują około 100 złotych na rok, zaś domeny globalne – mniej więcej 50 złotych na rok.

Wybierając domenę, pożądane byłoby wybrać profesjonalnego a także zaufanego rejestratora, jaki do ogólnoświatowej bazy wprowadzi nas jako właściciela, zaś nie siebie. Zakładając stronę internetową, powinnyśmy też pamiętać, że do jej funkcjonowania wymagany jest serwer hostingowy. Poniektóre firmy oferują serwer hostingowy z darmową domeną, która znajduje się już w cenie oferty. Warto zapoznać się z takimi propozycjami. Od momentu związania domeny z hostingiem, rozpocznie ona wyświetlać się w Necie w ciągu 48 godzin.