Do jakich celów wykorzystywane są zbiorniki hydroforowe, na jakiej zasadzie one działają.

Odkręcając wodę w swoim domu niewiele osób ma świadomość tego, dlaczego ona płynie. Ludzie widzą tylko końcówkę instalacji, a to jest tylko jej drobna część. Najważniejszym elementem, dzięki któremu w ogóle woda w naszych kranach płynie jest zbiornik, w jakim się ją magazynuje. Tego typu zbiorniki, zwane również hydroforowymi albo ciśnieniowymi, przechowują wodę, ale też, o czym zapewne wiele osób nie wie, powietrze.

Właśnie obecność powietrza jest w takim zbiorniku (więcej pozyskasz na stronie http://www.maragency.pl/kategoria/podziemne/grp/11/ ) bardzo ważna i to właśnie dzięki niemu wszystko funkcjonuje w taki a nie inny sposób. Oczywiście zbiorniki hydroforowe wyposażone są w liczne urządzenia, bez jakich ich właściwa praca możliwa by nie była – . Zaliczają się do nich między innymi pompy do uzupełniania stanu cieczy czy czujniki ciśnienia, które kontrolują tę wielkość w zbiorniku. Cały układ jest dość skomplikowany, szczególnie przemysłowych zastosowaniach, jednak zbiornik jest tu jego najważniejszą częścią. A jak się okazuje, przy jego działaniu się wykorzystuje jedno z elementarnych praw fizyki, znanych od bardzo dawna.
zbiorniki hydroforowe

Autor: AWBUD Wyroby Betonowe
Źródło: http://prasa.gutpr.pl/AwbudStandard/nostalit_piaskowy02.jpg
zbiorniki ciśnieniowe

Autor: AWBUD Wyroby Betonowe
Źródło: http://prasa.gutpr.pl/AwbudStandard/bruk_jurajski_kolor01.jpg
Zbiorniki ciśnieniowe stosowane są w dużej ilości różnych miejsc (Producent zbiorników ciśnieniowych Ppri-Żegrze Spółka z o.o.). Coraz częściej spotkać je też można w domach prywatnych oraz firmach, albo jako główne źródło zasilania w wodę, albo jako awaryjne, jeśli in[TAG=stalacja] jest podciągnięta. Przeważnie złożone są ze stalowego albo żeliwnego o określonej wielkości. Zbiorniki takie posiadają różny kształt, uzależnione to będzie przede wszystkim od możliwości postawienia ich w miejscu docelowym. Cały zestaw składa się jeszcze z pompy, czujnika i zaworów, i to jest wystarczające do tego, żeby mieć wodę pod odpowiednim ciśnieniem. Ciecz w zbiorniku jest nalewana do odpowiedniej wysokości, a nad nią jest powietrzna poduszka. Jak się pobiera wodę zmniejsza się jej ilość, a tym samym zmniejsza się ciśnienie powietrza wewnątrz.

Jeżeli uzyska ono wartość minimalną, to załącza się pompa i zaczyna się wlewanie wody. To z kolei trwa do chwili, ciśnienie osiągnie wartość maksymalną, wtedy pompa zostaje wyłączona.