Czym zajmuje się rzeczoznawca majątkowy i w jaki sposób prowadzi działalność?

Gdy potrzebujemy osoby zajmującej się wyceną nieruchomości, prawidłowym kandydatem będzie rzeczoznawca majątkowy. Rzeczoznawcy działają jako jednoosobowe firmy lub zatrudniani są przez większe jednostki. Są oni także wynajmowani przez banki, które często potrzebują wyceny mieszkań przy kredycie hipotecznym. Kim tak naprawdę jest rzeczoznawca majątkowy i jak nim zostać?

rzeczoznawca majątkowy

Autor: manishibhatt
Źródło: http://www.flickr.com
Przyszły rzeczoznawca majątkowy ma obowiązek podejść do egzaminu. W dodatku musi posiadać stopień magistra oraz studiować podyplomowo na kierunku traktującym o wycenie. Oczywiście jeżeli program wcześniejszych studiów obejmował te zagadnienia, kształcenie podyplomowe nie jest już potrzebne. Zaliczanie egzaminu to jednakże nie koniec. Przyszły rzeczoznawca majątkowy musi odbyć praktykę trwającą rok. Rzeczoznawca przeprowadza wycenę nieruchomości razem z dobrami, które znajdują się na wycenianym obszarze.

Błędnym jest jednak mylenie rzeczoznawcy z pośrednikiem. Rzeczoznawca majątkowy tylko wycenia. Wszystkie działania wykonywane są na piśmie, rzecz jasna w pełni zgodnie z prawem. Zabronione jest wycenianie nieruchomości rzeczoznawcy przez niego. Nie wolno wykonać wyceny własnych nieruchomości oraz tych, które należą do rodziny. Chociaż rzeczoznawca majątkowy to zawód naprawdę dobrze płatny, warto wziąć pod uwagę, że studia podyplomowe, egzamin oraz obowiązkowe praktyki to bardzo duży koszt, co z pewnością trzeba wiedzieć. W dodatku rzeczoznawca majątkowy powinien cały czas kształcić się i doskonale znać aktualne normy.

Jeśli potrzebujemy wyceny, odnalezienie rzeczoznawcy nie powinno być niełatwe oraz czasochłonne. Aktualnie niemalże wszystkie usługi dostępne są w sieci. Wyszukiwanie jest niezwykle łatwe. Wystarczy wpisać odpowiednią frazę, w tym wypadku „rzeczoznawca majątkowy”, najlepiej jest sprecyzować o miasto, które nas interesuje, wówczas wyniki będą najlepiej dopasowane do naszych potrzeb. Na witrynach zapoznamy się skrupulatnie z ofertą, często poznamy również wykaz kosztów oraz opinie poprzednich klientów. W związku z tym możemy wybrać najlepszą ofertę.

Jak więc dokładnie widać rzeczoznawca majątkowy to praca bardzo wymagająca.

Pragniesz pogłębić swoją znajomość rzeczy z owego tematu? Z taką myślą stworzyliśmy kolejny wpis na poniższej witrynie – ciekawostka (https://z-nami.eu/) czeka tam na Ciebie.

Osoba, która pragnie się tego podjąć, powinna bardzo się do tego przygotować i przede wszystkim naprawdę dużo się uczyć. Wykonywane wyceny muszą być zrobione bardzo dokładnie. Błędy są niemalże niedopuszczalne. Dodatkowo egzaminy oraz praktyka są trudne. Nad podjęciem się tego zawodu, trzeba się dobrze zastanowić, jednakże warto wspomnieć, że jest on także bardzo ciekawy, a włożony trud z pewnością się opłaci.