Czym jest szkolenie 5s?

Rynek szkoleń oferuje przedsiębiorcom w dzisiejszych czasach sporą ilość ciekawych rozwiązań dla biznesu. Jedną z ciekawych tematyk szkoleniowych jest szkolenie 5s. Szkolenie to wzięło swoją nazwę od początkowych liter słów, które opisują podstawowe zasady, jakimi rządzi się ta metoda.

Po pierwsze należy usunąć wszelkie rzeczy, jakie mogą powodować, że praca będzie słabsza. Rzeczy takie okleja się zwykle czerwonymi kartkami. Następnie lądują takie przedmioty w jednym miejscu, gdzie ocenia się, czy są przydatne do pracy. Jest to selekcja. Następna część to systematyka. Teraz należy umieścić przedmioty w taki sposób, aby mieć do nich łatwy dostęp, jednak tylko na tyle, ile potrzebujemy aby skutecznie pracować. Lokalizacja musi być łatwa żeby nie tracić czasu na szukanie jakiegoś przedmiotu. Lokalizacja jest porządnie opisana.

szkolenie

Autor: Waag Society
Źródło: http://www.flickr.com

Kolejny istotny składnik całej układanki to sprzątanie. Dzięki regularnemu sprzątania możemy nie tylko czuć się przyjemnie w biurze ale w głównej mierze mamy możliwość szanować nasze miejsce pracy. Następnym krokiem jest standaryzacja. Chodzi tutaj o utrwalenie wszelkich reguł, jakie wcześniej zostały wprowadzone. Musimy więc teraz spisać wszystkie zasady, zrobić odpowiednie formularze, harmonogramy, listy kontrolne itp.

Jeżeli prezentowane na tej witrynie omówienie głęboko Cię zajęło, to zalecam to opracowanie (http://www.andragog.edu.pl/index.php/kierunki-studiow/9-kierunki/27-diagnoza-i-terapia-pedagogiczna) – ono jest tak samo fascynujące, jak artykuł, który teraz widzisz.

Ostatnim elementem całego przedsięwzięcia umiejscowiona została samodyscyplina. Należy w tym momencie cały czas dbać o to, aby cały personel chciał zachować wszystkie wdrożone standardy.

W tym celu stosuje się dużą ilość zasad, których należy przestrzegać, aby uzyskiwać najlepsze rezultaty – szczegóły na . Da się w takim razie stwierdzić, że początkowe trzy elementy tej techniki budują całą strukturę a następnie w czwartej części oraz w ostatnim etapie próbuje się utrzymać całą technikę. Dzięki stosowaniu takiej metody mamy możliwość uniknąć niebezpieczeństwo wystąpienia pomyłek w miejscu pracy. Oprócz tego stosowanie z tych metod sprawi, że wszystkie poczynania personelu będą efektywniejsze i skuteczniejsze.

Redukcja kosztów, dużo lepsze efekty oraz większe poczucie bezpieczeństwa w w firmie to tylko podstawowe efekty wdrożenia metody 5s. Profesjonalne szkolenia 5s kierowane są na ogół nie tylko do pracowników, ale również do osób zarządzających firmą. Koszty będą niższe, a praca lepsza.