Co to jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny jest to kredyt, za jakim często rozglądają się osoby rozpoczynające wspólne życie. Nie tylko po zawarciu związku małżeńskiego, lecz również po prostu żyjący razem i pragnący mieć własne gniazdko, które będą mogli zaaranżować tak, jak zawsze marzyli. Nadmieniony kredyt jest doskonałą metodą na to, by zamierzenia te urzeczywistnić, rzecz jasna o ile nie odziedziczyliśmy spadku bądź nie uzbieraliśmy potrzebnej sumy, co jest niełatwym zadaniem.

Co wobec tego trzeba wiedzieć, jeśli i Ty myślisz nad tego rodzaju produktem bankowym?

Finanse

Autor: frankieleon
Źródło: http://www.flickr.com

Po pierwsze kredyty hipoteczne podpisywane są z instytucjami finansowymi na podstawie kontraktu. Kredytodawca zobowiązuje się udzielić konkretnej sumy na precyzyjnie ustalony czas, kredytobiorca natomiast ma tę kwotę oddawać – systematycznie oraz w wysokości zapisanej w dokumencie. Kredyt można spożytkować na wybudowanie domu albo zakup nieruchomości, zależnie od tego, w jakim miejscu chcemy zamieszkać. Podpisywana umowa jest umową długoterminową, na ogół na 20 lub 30 lat, a kredyt zabezpieczony jest hipoteką. Sprawdź też pożyczki (zobacz pożyczka pod zastaw ziemi rolnej).

Oznacza to, iż jeśli kredytobiorca nie będzie mógł regulować kredytu, bank ma prawa do nieruchomości jako pierwszy z pozostałych wierzycieli. Wzięcie kredytu hipotecznego wymaga odpowiednich przygotowań, np. spotkania z doradcą bankowym, jaki na przykład wyliczy naszą zdolność kredytową oraz powie, na jaką sumę możemy sobie pozwolić. Dobrze jest iść do kilku instytucji finansowych, aby szczegółowiej rozeznać się w ofertach i zdecydować się na propozycję, która będzie nam najlepiej odpowiadać.

W przeciwnym wypadku może się okazać, iż za szybko podjęliśmy błędne decyzje, z których już nie można się wycofać. Na koniec należy dodać, iż w kredytach dużą barierą mogą być karta kredytowa. Instytucje finansowe bowiem traktują je jako jedno z obciążeń miesięcznych, co obniża możliwą do zaciągnięcia sumę. Polecamy pożyczki (zobacz pożyczka pod zastaw mieszkania).

Z tej przyczyny korzystniej jest zrezygnować z tego rodzaju kart, zwłaszcza jeśli liczymy na pobranie wysokiej sumy, ponieważ planujemy zakupić kilkupokojowe mieszkanie albo przestronny dom za miastem. Dobrze jest starać się o kredyt, jeśli tylko mamy gwarantowaną pracę oraz wiemy, że jest nas na niego stać. Naturalnie nigdy nie możemy przewidzieć, co zdarzy się w przyszłości, lecz z odpowiednim ubezpieczeniem będziemy gotowi na każdą sytuację.