Co to jest cena transferowa?

Na rynku działa duża grupa spółek międzynarodowych. Po otwarciu granic w krajach europejskich bardzo dużo firm powiększyło własną działalność na rynki innych państw. Zlikwidowanie opłat celnych między państwami partnerskimi było neizwykle przełomowym impulsem ożywiającym gospodarkę całej Unii.

Jeśli jednak spółka wytwarza towar i zamierza go sprzedać swojej siedzibie w innym kraju, by ta mogła w sposób legalny dokonać transakcji z nabywcą, napotyka na tzw. podwójne opodatkowanie. Obydwie filie spółki muszą bowiem zapłacić podatek od odchodu (różny dla różnych krajów). Żeby takiej transakcji dokonać, trzeba ustalić tzw. cenę transferową dla każdego produktu. Umiejętne wykorzystanie tego czynnika stwarza możliwości ogromnych oszczędności w rozliczeniach podatkowych.

Nieuczciwa praktyka

pieniądze

Autor: Japanexperterna.se
Źródło: http://www.flickr.com

Ceny transferowe mogą być obiektem nieuczniwych praktyk niektórych spółek. To sam przedsiębiorca decyduje bowiem jak wysoka będzie cena transferu asortymentu za granicę. Celowe zaniżanie kosztów w kraju, gdzie podatek od dochodów jest duży może pozornie spowodować oszczędności. Należy jednak pamiętać, że w dużej liczbie państw jest to praktyka nielegalna i ścigana przez właściwe służby państwowe . Po ujawnieniu nieprawidłowej ceny przez organ kontrolny, ten szacuje prawidłową cenę rynkową wyrobu iw oparciu o to nakłada grzywnę na przedstawiciela firmy. Żeby uniknąć pomyłek w określaniu cen i jednocześnie w zgodzie z prawem zaoszczędzić na podatku od dochodu, przedsiębiorstwa często zatrudniają wykwalifikowanych księgowych obeznanych w realiach handlu międzynarodowego.

Dlaczego księgowość (usługi księgowe wrocław) jest ważna?

Bywają sytuacje, kiedy to na przedsiębiorstwo zostanie nałożona kara finansowa przez pomyłkę. Niepoprawnie oszacowana cena rynkowa to często zdarzająca się pomyłka w przypadku firm, które oszczędzają na prowadzeniu księgowości. Dlatego dobrze jest korzystać z usług specjalistycznych spółek oferujących księgowość dla klientów biznesowych. Opinie na temat takich instytucji można w bardzo prosty sposób skontrolować w sieci, na właściwych portalach i forach dyskusyjnych. Żeby znaleźć odpowiednie biuro rachunkowe z Warszawaia, należy wyszukać w internecie frazę zawierającą miejscowość, w której firma ma siedzibę. Będzie to więc przykładowo „usługi księgowe Warszawa”.