Co fajnie wiedzieć o zszywaczach i urządzeniach do pakowania? Zapoznaj się z ich rodzajami, zastosowaniem.

Przy wykorzystaniu zszywacza można połączyć kilka kartek papieru, tapicerkę z ramą czy listwy drewniane. Z kolei maszyny do pakowania, jak sama nazwa wskazuje, to urządzenia, dzięki którym można pakować różne produkty. Jeżeli chodzi o maszyny do pakowania, to powinniśmy podkreślić o klasyfikacji tych urządzeń na maszyny pakujące pakowania pionowego i foliarki pakowania poziomego.

Opakowania z papieru

Autor: Denis Vahrushev
Źródło: http://www.flickr.com

Foliarki poziome generalnie są wykorzystywane do pakowania pojedynczych przedmiotów lub grupy przedmiotów. Choć wydaje się, że maszyny do pakowania są stosowane w sporych zakładach produkcyjnych, to niewielkie pakowarki mamy możliwość czasami dostrzec na przykład w supermarkecie. Ręcznie układa się produkt na podawarce, ta przesuwa je w stronę mechanizmu, który zawija produkt w folię i na koniec spina opakowanie. Jeśli chodzi o paczkowanie pionowe to powinno się wiedzieć, że generalnie użytkowane jest do pakowania produktów miałkich. Zazwyczaj chodzi o towary żywieniowe. Więcej o tym: polecane zszywacze.

Jeżeli chodzi o zszywacze to wskazuje się zszywacze biurowe, introligatorskie, tapicerskie, stolarskie oraz magazynowe. Pierwsze ze wskazanych są zbudowane z ramienia, który się rusza. To w nim umieszcza się zszywki. Na dodatek budowa (żywice odlewnicze) tego urządzenia obejmuje również podstawę, która jest nieruchoma. Odpowiednia sprężyna służy do podawania zszywek. Zszywka przebija plik kartek, które chcemy zszyć, a następnie na wgłębieniach, które są zaokrąglone, zagina się do wewnątrz. Co do zszywacza introligatorskiego to działa on na podobny zasadach co zszywacz biurowy. Stosowany jest w pracach poligraficznych, dlatego powinien być trwalszy.

Dzięki urządzeniu tapicerskiemu możliwe jest połączenie tapicerki z drewnianą ramą. Zszywacz stolarski sprawdza się, jeśli zależy nam na połączeniu drewnianych listew, a zszywacz magazynowy przyda się do łączenia kartonów, czy mocowania etykiet do komponentów drewnianych. Co więcej na rynku można zaopatrzyć się w zszywacze ręczne, a także automatyczne, w ramach których wymienia się urządzenia pneumatyczne oraz elektryczne.